Joanna Nowakowska-Dzimińska

KILKA FAKTÓW Z ŻYCIORYSU ZŁOTEJ JOANNY
Joanna Nowakowska - Dzimińska urodziła się 2 stycznia 1989 r. Po ukończeniu SP uczęszczała do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią (technikum handlowe). Ojciec Jan, kapitan rezerwy, były żołnierz zawodowy; matka Maria, mąż Bartosz Dzimiński, piesek o imieniu Fiona ulubienica wszystkich, przede wszystkim Taty.
Przygodę ze strzelectwem sportowym rozpoczęła pod okiem Taty w Klubie Żołnierzy Rezerwy i w Nakielskim Bractwie Kurkowym. Będąc uczennicą już uczestniczyła w różnych zawodach strzeleckich (Powiatowa Liga Strzelecka, zawody wojewódzkie, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży). Jakiś czas później Tata zabrał mnie na strzelnicę Zawiszy w Bydgoszczy i tak już zostało - mówi Asia. Reprezentuje Zawiszę Bydgoszcz gdzie jej trenerem jest Ireneusz STACHOWSKI. O Asi mówi:
Joasia jest solidna, pracowita, ale przede wszystkim bardzo utalentowana. Dzięki temu znajduje się już w krajowej czołówce. Po ubiegłorocznym sukcesie na mistrzostwach świata w Niemczech zostało jej przyznane stypendium z Ministerstwa Sportu w kwocie 1800 złotych. Co prawda jeszcze nie otrzymała ani jednej wypłaty, ale stypendium naliczane jest już od stycznia. Uprawianie strzelectwa wymaga poniesienia dużych nakładów finansowych. Kompletny sprzęt to wydatek rzędu 30 tysięcy złotych. Przydałyby się jeszcze części zamienne, ale na to stać ewentualnie Renatę Mauer, która wróciła do strzelectwa. Finanse związku są tak marne, że Joasia nie ma szans, by wybrać się na trzy turnieje Pucharu Świata rozgrywane poza Europą. Na wyjazd do Australii potrzebowałaby 13 tysięcy złotych, a nikt takich pieniędzy nie wyłoży. Klub też ich nie ma. Żeby zawodniczka mogła się rozwijać, musi inwestować własne pieniądze. Innej drogi nie ma...  
Asia o sprzęcieSprzęt jest bardzo ciężki w jego skład wchodzą: strój strzelecki (kurtka, spodnie, buty), rękawice, które trzeba często wymieniać, pas strzelecki, wałek strzelecki potrzebny w postawie klęczącej, różnego rodzaju części wymienne do karabinu, które również trzeba ze sobą wozić na zawody, zgrupowania itd…, luneta, 2 statywy, karabin sportowy Anschutz, karabin pneumatyczny Anschutz 9003. Sportowy sukces: Wicemistrzostwo Świata w Monachium 2010r. i tym samym wyrównanie Rekordu Świata, Mistrzostwo Europy Juniorów 2009 r.; porażka: Jak w każdym sporcie zdarzają się też wpadki, ale ja staram się na nich nie skupiać. Myślę, że do tej pory nie poniosłam żadnej znaczącej porażki (i mam nadzieję, że tak zostanie)Ciekawostki, anegdoty, ciekawe wydarzenie np. na strzelnicy? No cóż, oprócz tego, że kiedyś przypadkowo zastrzeliłam na strzelnicy kotka, nic ciekawego się raczej nie wydarzyło. Nie mogę sobie nic przypomnieć… Plany na przyszłość? Rozwijać się, dawać z siebie wszystko. Trenować tak długo, jak długo ten sport będzie przynosił mi radość i satysfakcję. I może coś od siebie? W wolnym czasie, którego jest niewiele staram się spędzać czas ze swoim mężem, z rodziną i przyjaciółmi. Lubię dobre kino i ciekawe książki. Szaleję za muzyką Lennego Kravitza. Od czasu do czasu można mnie spotkać za ladą w sklepie rodziców „Piotruś” i to by było chyba na tyle.